Kosova Prizren Down Sendromlular Derneğine Yardım için İFTAR YEMEĞİ düzenledik..

 

Ad  AdAd  Ad   Ad  Ad Ad   Ad   Ad     Ad  

 

BASIN BÜLTENİ

22 Haziran 2016 Çarşamba

 

 

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI

 

 

                        PTT’nin katkılarıyla Engelsiz Yaşam Vakfı,  Türk Kızılayı ile Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Türk Kızılayı’nın Ülkemiz genelinden yapılan bağışlarla, Üniversitelerde açmaya başladığı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz giysi ve ayakkabılar hediye ettiği UNİBUTİK’lerin Lansmanı vede  Kosova Prizren Down Sendromlular Derneği Binası Beyaz Eşya, Büro Malzemeleri ve  Eğitim Araçları ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir İFTAR YEMEĞİ düzenlenmiştir.

 

            Sunuculuğunu Vatan ŞAŞMAZ’ın yaptığı İFTAR ve YARDIM YEMEĞİ’nde konukları öncelikle PTT’nin çok değerli “ Osmanlıdan Cumhuriyet’e Pul Sergisi “ karşılamış daha sonra Tomurcuk Vakfı Down Sendromlu Çocuklar Ritim Grubu, İBB Semazen ve Tasavvuf Grubu ve de Coşkun SABAH’ın canlı performansı ile hoşça vakit geçirirken ünlü müzayedeci Uğur Batur’da Kosova için  açık arttırma düzenlemiştir.

 

            KRAL TV’nin Medya Sponsorluğunda gerçekleşen İftar Yemeği’ne Siyaset, Sanat, Cemiyet ve İş Dünyasının yanı sıra 20 Temmuz’da Kosova’da yapılacak olan organizasyonun 2. kısmında destek için yer alıp Konser verecek  Metin ŞENTÜRK, Suzan KARDEŞ, İpek AÇAR, Niran ÜNSAL ve Özgün’de geceye katılmışardır.

 

Organizasyona Katkıda bulunan Firmalar;

 

 • SEMAK A.Ş. ( Co Sponsor ),                                              * MELTEM KAYA
 • TONTON BABA,                                                    * BONART AJANS / ARİF IŞIK,
 • İBB ENGELLİLER DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ,   * İSMAİL BOZOK,
 • TOMURCUK VAKFI,                                            * ÜNAL GÜNÇ,
 • TT PRODUCTION,
 • RJ ORGANİZASYON,
 • NEW KRİSTAL,
 • AYTAÇ OTO MÜZİK & MULTIMEDIA,

 

TÜRK KIZILAYI UNİBUTİK PROJESİ bilgileri 2. Sayfadadır, Gereği için bilgilerinize sunulur.

 

Saygılarımızla

 

 

Atilla Kaplakarslan                                                                           Caner Budak

Vakıf Genel Başkanı                                                                        Vakıf  Pr Sorumlusu

 

 

 

TÜRK KIZILAYI MERTER ŞUBE UNİBUTİK PROJESİ

 

            Kurulduğu 1868 yılından bugüne toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi önemli görevler üstlenen ve birçok konuda da öncü olan Türk Kızılayı; kan, afet müdahale, sağlık, sosyal yardım, gençlik ve eğitim alanlarında hizmetler sunuyor.

Sadece afet dönemlerinde değil tüm zamanlarda ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılayı, üniversite gençliğini de yalnız bırakmıyor. Türk Kızılayı Merter Şubesi tarafından hayata geçirilen ‘UniButik’ler ülkenin önde gelen markalarının yaptığı bağışlarla ayakkabıdan çoraba, gömlekten monta üniversiteli gençlerin giyim ihtiyacını destekliyor.

 

            Firmalar Gıda Bankacılığı esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı’na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabiliyor.

Marka, UniButik Projesi’nde kullanılmak üzere defosuz ürünlerini Türk Kızılayı’na bağışlar. Giysilerin çeşidi, bedeni; mevsim koşulları, yaş, cinsiyet gruplarına göre orantılı olarak belirlenir. Marka, Türk Kızılayı’ndan alacağı bağış belgesi ile vergi muafiyetinden yararlanır. Markanın bağışladığı ürünler, Türk Kızılayı Merter Şubesi tarafından tasnif edildikten sonra gönderildiği mevcut ve yeni açılacak UniButik raflarında yerini alır. Kampüs içindeki ‘UniButik’ alanını üniversite yönetimi belirler. Raflarında Türkiye’nin önde gelen markalarının ürünlerinin yer aldığı, soyunma kabinlerinden tabelasına kadar kurumsal mağazaları aratmayan ‘UniButik’ içinde markaların görsel materyallerini kullanmasına izin verilir. Gelen ürünlerin raflara yerleştirilmesi, düzenleme işleri için üniversite öğrencileri ve Kızılay gönüllüleri UniButik’te gönüllü olarak çalışır. UniButikler’den, üniversite yönetimlerinin belirlediği ihtiyaç sahibi öğrenciler yararlanır. UniButik’e gelen öğrenci, tıpkı bir mağazadan alışveriş yapar gibi raflardan beğendiği ürünleri seçer, kabinde dener ve alır. Çıkışta sadece aldığı ürün karşılığında kayıt işlemi yaptırarak imza atar.

 

            Unibutikler öğrencilere tüketici olarak beğendikleri, sahip olmak istedikleri ancak maddi imkansızlık nedeniyle satın alamadıkları markaları ve ürünlerini ulaşılabilir kılarak bir anlamda psiko-sosyal destek sağlıyor. Bağışçı marka ile arasında psikolojik bağ oluşuyor. İhtiyaç anında yalnız olmadığını bilmenin güvenini yaşıyor. Geleceğin mimarı gençler arasında yardımlaşma, paylaşma, gönüllülük duygusunu pekiştirirken; bu kavramların gelecekteki profesyonel yaşamlarının merkezine alarak toplumsal mutluluk ve refahın bir parçası olmalarına olanak sağlıyor.

            Uluslararası Kızılay Kızılhaç Hareketi’nin en önemli ulusal derneklerinden biri olan, ‘iyiliğin, yardımlaşmanın adresi’ Türk Kızılayı’nın çatısı altında gençlerle birlikte kampus yaşamının bir parçası olma imkanı sunuyor. Potansiyel birer müşteri olan üniversite gençliği ile marka arasında duygusal bağ kurulmasına olanak sağlıyor. İhtiyaç anında öğrencinin eğitim ve sosyal yaşamına karşı gösterdiği duyarlılık kampus yaşamındaki gençlerde ve akademik kadro ile kamuoyunda markaya karşı farkındalık geliştirirken; marka bağlılığını ve sadakatini pekiştiriyor. Üniversite yönetimi ve Türk Kızılayı tarafından sağlanan fiziksel ortamda, gençlerin eğitimine destek vererek medya ve kamuoyu tarafından büyük beğeni toplayan bir sosyal sorumluluğun parçası olmayı sunuyor. UniButik’ler her üniversitede yönetimin belirlediği isimlerle anılıyor ve binlerce ihtiyaç sahibi gencimizin yüzünü güldürüyor. Üniversitelerden gelen yoğun taleplerle yeni UniButik’ler sizlerin desteğiyle hayata geçecek.

 

 

 

 

Türk Kızılayı Merter Şubemizin desteği ile faaliyeti devam eden Unibutik bulunan üniversiteler

 

 1. Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Butik
 2. Erzincan Üniversitesi Can Butik
 3. Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
 4. Kayseri Erciyes Üniversitesi
 5. Malatya İnönü Üniversitesi
 6. Gebze Teknik Üniversitesi
 7. İskenderun Üniversitesi
 8. Kilis 7 Aralık Üniversitesi
 9. Elazığ Fırat Üniversitesi
 10. Siirt Üniversitesi
 11. Muş Alparslan Üniversitesi
 12. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 13. Ardahan Üniversitesi
 14. Kastamonu Üniversitesi Taşköprü Meslek Yüksek Okulu
 15. Bitlis Eren Üniversitesi Ahlat Meslek Yüksekokulu

 

 

Türk Kızılayı Merter Şubemiz ve Ytü Rektörlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü Ytü Davutpaşa yerleşkesinde bulunan Yıldız Butik’ten;

 

 • 2014 yılı 760 adet ürün 269 kişi
 • 2015 yılı 1194 adet ürün 433 kişi
 • 2016 yılı 1326 adet ürün 326 kişi yararlanmıştır.